Proteza szkieletowa

 

Wielu pacjentów odwiedza gabinet stomatologiczny z tak rozległymi ubytkami, że niemożliwe staje się założenie mostka i innych stałych lub ruchomych uzupełnień. Czy to oznacza koniec marzeń o estetycznym uśmiechu? Oczywiście, że nie! W takich przypadkach stosowana jest proteza szkieletowa górna lub dolna. Jej specjalna konstrukcja oraz prawidłowe dopasowanie mogą zapewnić wysoki komfort użytkowania, a także optymalne rozłożenie sił żucia. Ten ruchomy rodzaj uzupełnienia protetycznego przeznaczony jest dla osób z częściowo zachowanym uzębieniem własnym.

 

Proteza szkieletowa, którą zakładamy w gabinecie w Bydgoszczy, ma na celu zastąpienie znacznych braków w uzębieniu. Mocuje się ją po obu stronach łuków za pomocą klamer lub zatrzasków, zapewniających większą stabilność podczas jedzenia i picia. Tego typu uzupełnienie powstaje na podstawie precyzyjnego wycisku jamy ustnej pacjenta. Składa się z metalowej podstawy, czyli szkieletu oraz elementów imitujących część dziąsłową i zęby. Chcesz poznać szczegóły zabiegu? Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania!

 

Proteza szkieletowa – Proski Stomatologia Bydgoszcz

 

Choć na pierwszy rzut oka proteza szkieletowa górna i dolna zbudowane są z jednakowych elementów i cechują się tym samym sposobem mocowania, istnieją między nimi różnice wynikające z budowy anatomicznej jamy ustnej. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z masywniejszym uzupełnieniem, ponieważ konstrukcja obejmuje również podniebienie, natomiast w drugim przypadku szkielet posiada metalowy łuk w kształcie podkowy, który umożliwia swobodne poruszanie językiem.

 

Pacjenci odwiedzający nasz gabinet dentystyczny w Bydgoszczy zastanawiają się, od czego zależy prawidłowe dopasowanie protezy szkieletowej bezklamrowej lub na zatrzaskach. Na komfort użytkowania oraz funkcjonalność zastosowanego uzupełnienia wpływa przede wszystkim stan uzębienia pacjenta, a więc zdrowie dziąseł oraz liczba i rozmieszczenie ubytków. Nie bez znaczenia jest także precyzja wycisku, aby stworzyć idealny model jamy ustnej oraz odpowiednie mocowanie wykonywane przez doświadczonego technika stomatologa. Warto również pamiętać, że proteza wymaga okresu adaptacji oraz dbania o higienę. W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu.