Usuwanie kamienia nazębnego ultradźwiękami

 

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej prowadzi to powstania zmineralizowanej płytki nazębnej. Sprzyjają temu także palenie papierosów oraz picie kawy i herbaty. Osad zwykle pojawia się w trudno dostępnych miejscach, zwłaszcza w przestrzeniach międzyzębowych oraz wokół dziąseł. Ma ciemniejszą barwę od naturalnego koloru płytki, dlatego stanowi defekt estetyczny. Wówczas konieczne jest ultradźwiękowe usuwanie kamienia nazębnego w Bydgoszczy, czyli tzw. skaling zębów.

 

Warto wiedzieć, że początkowo odkładanie zmineralizowanej płytki nazębnej przebiega bezobjawowo. Jednak z czasem może prowadzić do wielu przykrych dolegliwości, takich jak: próchnica, zapalenie i krwawienie dziąseł czy rozchwianie zębów. Aby uniknąć chorób jamy ustnej, należy regularnie usuwać kamień nazębny w gabinecie dentystycznym. Jedną z metod stosowanych w Proski-Stomatologia w Bydgoszczy są ultradźwięki i polishing zębów.

 

Ultradźwiękowe usuwanie kamienia nazębnego w Bydgoszczy

 

Za pomocą specjalnego skalera ultradźwiękowego, który emituje wysokie częstotliwości dźwięków, dentysta usuwa kamień nazębny zgromadzony wokół dziąseł oraz w przestrzeniach międzyzębowych. W efekcie rozbity osad odpryskuje od powierzchni płytki. Niekiedy konieczne jest również oczyszczenie kieszonek przyzębowych. Zabieg skalingu wykonuje się przed piaskowaniem, polerowaniem lub fluoryzacją zębów.

 

Na ultradźwiękowe usuwanie kamienia nazębnego za pomocą skalera można zdecydować się przed planowanym wybielaniem lub lakierowaniem zębów. Dotyczy to zwłaszcza osób, u których ciemny osad powstaje na skutek palenia papierosów, picia kawy i herbaty oraz spożywania dużej ilości węglowodanów. Zaleca się powtarzanie zabiegu co najmniej 1-2 w roku, aby nie doprowadzić do nadmiernego osadzania się zmineralizowanej płytki.

 

Usuwanie kamienia nazębnego ultradźwiękami, które wykonujemy w gabinecie w Bydgoszczy, może trwać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Wszystko zależy od tego, jak dużo osadu zgromadziło się na płytce nazębnej.